Ekonomi

Brezilya ve Arjantin ortak para birimini kabul ediyor

Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimine geçiş için hazırlıklara başladığı belirtildi. Başlangıçta ikili bir proje olarak başlayan girişimin daha sonra diğer Latin Amerika ülkelerini de davet edecek şekilde genişletilmesi planlanıyor.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, ilk resmi yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiği Arjantin’de Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez ile bir araya geldi.

Arjantin halkından özür dilerim.

Başkanlık Binası Casa Rosada’da törenle karşılanan Lula, Arjantinli mevkidaşı Alberto Fernandez ile bir araya geldi.

Lula, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun geçmişte Arjantin’e yönelik sözleri, “Brezilya’nın eski Cumhurbaşkanı’nın Fernandez’e karşı söylediği tüm kabalıklar için Arjantin halkından özür dilerim.” terimini kullandı.

Ortak para birimi adı

Lula, başkent Buenos Aires’te düzenlenen Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) 7. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacak.

Öte yandan CELAC tepesi kapsamında Brezilya’nın önerdiği ve Arjantin’in desteklediği “Sur” (güney) adlı yeni para planının zirvede tartışılması bekleniyor.

Yeni para biriminin lansmanı amaçlanıyor

Ulusal basında yer alan haberlere göre, bölge ülkeleriyle ticareti canlandırmak ve ABD dolarına bağımlılığı azaltmak amacıyla “Sur” adında yeni bir para biriminin devreye alınması hedefleniyor.

Başlangıçta ikili bir proje olarak başlayan girişimin daha sonra diğer Latin Amerika ülkelerini de davet edecek şekilde genişletileceği belirtiliyor.

yayladerehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu