Haber

Bakan Soylu: “Bugün Türkiye’nin altyapı ve üstyapı açısından o gün hayal bile edemeyeceğimiz bir tablo var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda hayal bile edilemeyecek başarılara imza attığını belirterek, “Bugün Türkiye’nin alt ve üst yapısında hayal bile edemeyeceğimiz bir tablo var” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 5. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Soylu, geçmişteki Türkiye ile bugünün Türkiye’sini karşılaştırarak, “Bizim çocukluğumuzda güçlü bir Batı ve Amerika vardı. Dünyada sadece Batı’ya değil, Batı-Doğu dengesine de teslim olan var. Bu konuda fırsat yaratabilecek ve bulabilecek bir nesil yetişiyor” dedi. Bakan Soylu, Türkiye’nin son yıllarda akıl almaz başarılar gösterdiğini, Batı ve Doğu’daki stratejik istikrarın değiştiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Büyüdüğümüz zamanla Türkiye’nin altyapısı arasında çok fark var. Yaşadığımız ülkede araçların denizin altından geçebileceğini hayal bile edemezdik. denizin altından bir taraftan diğer tarafa çıkış.’ Sanki denizin altından geçen tünele su nasıl girmez buradan arabalar nasıl geçebilir diye kendi aklımızı zorlardık.Oysa bugün Türkiye dünyanın gelişmiş ülkelerinin bütün teknoloji ve altyapılarına kavuştu. 21.yüzyılın başından beri gösteriş yapıyorlar.Burası 21.yüzyıl Türkiyesi.Türkiye’nin ilk zenginliği.Bizimle şimdiki nesil arasındaki temel eğitim farkı da bu.Biz biraz eksiklerle büyütüldük. “Yapamazsın, yapamazsın” diyerek özgüven eksikliği ile yetiştirildik.İnsanların kendilerini ifade edemediği bir ortamda büyüdük. Değerinden bahsedemeyeceğimiz bir Türkiye Amerika, Avrupa, İngiltere ve Almanya’nın 50, 100 yıllık her şeyi planladığı, hepimizi büyük bir baskı altına aldığı bir iklimde büyüdük, Attığımız her adımı sözde izleyen bir Amerika , Almanya vardı bir şey dersek onlar kızıyor biz büyüdük Sırf bunu bize zamanında söyledin diye bir şey yapmaya kalkarsak rekorumuzu önümüze koyacakları anlayışının korkusu ve dehşeti içinde büyüdük. Çünkü onların bu ülkede adamları vardı. Üretilmesini istedikleri arabalara veya uçaklara sahip olmayacaklardı. Bu ülkede uygun bir şeyler yapmak isteyenlere deli muamelesi yapılıyordu. Anlayışı yırtıp öz güvenimizle buluştuğumuzda kaygılandık. Bu topraklarda hep kayıplarımız oldu. Sahip olduklarımızı da kaybettik ama çocukluğumuzdan bugüne farkımız kaybettiklerimize sahip olabilmektir.”

Bugün Türkiye’nin altyapı ve üstyapı olarak hayal bile edemeyeceğimiz bir tablosu var.

Bakan Soylu, Türkiye’nin mevcut durumunun hayal edilemeyecek kadar ilerlediğini vurgulayarak, “Bugünün Türkiye’sinde ne olacağını hayal etmiyordum ama gelecek nesillere, arkadaşlarımıza anlatıyor, bu zinciri kırmak için umut veriyordum, bu zinciri kırmak için bugün. , Türkiye’nin altyapı ve üstyapısı itibariyle.O gün hayal bile edemeyeceğimiz bir tablo var.Hızlı trenler var.Bugün dünyanın en büyük destinasyonu haline gelen havalimanı var.En büyük 5’inden biri var. Avrupa ve Amerika elektrik, tahıl ve gıda krizleri yaşarken, aynı zamanda Batı, pandemi döneminde medeniyetinin neredeyse tamamını yok etti. Beş yıldızlı şehir hastanelerimizdeki insanlar, onlar havalimanlarında savaşırken, kendi ülkeleri dışında kimseye aşı yaptırmayarak, biz utanç verici bir yoksullukla karşı karşıya kalırken. Daha yeni başladığımızı söylemek isterim. Avrupa ve Batı bu ülkenin hudutlarına kadar geldi ve , ne olacaksın bu memlekete Eğitilmiş adamlarını eninde sonunda bize göndermeye başla diyeceği günler çok yakın. 40 yıldır Türkiye’yi izliyor ve takip ediyoruz. Çok şükür hayal ettiğimiz ve sunduğumuz perspektifte bir yanlışlık olmadı. Ağrı’dan Diyarbakır’a kadar özellikle çocuklarımızın bilgisayar öğrenebileceği sınıfların oluşabileceği kimsenin aklına gelmezdi. Şırnak ve Hakkari’de 2016, 2017, 2018 ve 2019’da sadece bir çocuğumuz tıp fakültesini kazanamadı ama 2020’de 4, 2021’de 19, 2022’de 26 çocuğumuz tıp fakültesini kazandı. Türkiye bambaşka bir noktaya gidiyor” dedi.

“Bugün teröristler Türkiye’nin dağlarında dolaşmaya korkuyor”

Türkiye’nin terörle mücadelesinin teknolojinin gelişmesiyle daha da etkin ve kararlı bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Bakan Soylu, “Verimlilik fuarında yaşadıklarımız, gördüklerimiz ve göreceklerimiz, tüm gücümüzle izlediğimiz bu anlayıştır. Yıllardır kendi gözünün önünde olan, önümüzdeki yıllarda tüm dünyayı hayrete düşürecek bir şey olacak.Bugün teröristler Türkiye dağlarında gezmeye korkuyorlar.Kandil’den gelen talimatta sığınaklardan çıkmayın uyarıları veriyorlar. 100’ün altındaydı artık orada kalmasınlar Türkiye her alanda ciddi bir büyüme gösteriyor Tendürek Dağı’nda bugün terörist yok ama bir şey daha var Tendürek Dağı’nın zirvesinde üs var jandarmamızın bulunduğu uzay üssü gibi bir alan.Hem radar hem de gece görüş kameraları ile 360 ​​derece dönebilen optik kuleleri ile her koşulda ve her koşulda onlarca kilometre uzağı görebilirsiniz. durum. teknolojiye sahip olduğumuz anı izleyebilen biri. Tendürek Dağı -50 derece ile Türkiye’nin en soğuk yerlerinden biridir. Daha önce terör örgütünün hakimiyetinde olan bölge, sabah namazlarında okunan dualar, ay yıldızlı bayraklarla çocuklarımızın neşelendiği, hepimizin onur duyduğu bir alan haline geldi” dedi.

“Dünyaya söyleyecek çok sözümüz, yapacak çok işimiz var”

Türkiye’nin yer altı kaynakları açısından zenginliğine vurgu yapan Bakan Soylu, “Bugün Bingöl’ün Genç ilçesinde 320 milyon ton demir cevheri çıkıyor. 600 milyon dolara Ereğli Demir Çelik gibi fabrika yapılacak. Dün Bingöl’de terör bugün maden var.Bugün Gabar’da petrol var.Cudi’nin Tuşimiya Vadisi’nde 6500 kaloriden fazla kömür var.Biz zengin bir ülkeyiz.Çocukluğumuzda başka her şeyimiz var derlerdi. bize yaptırmıyorlar.Biz bugün bu zinciri kırdık.Çılgın Türklerin yürüyüşü daha yeni başlıyor.Biz buna ve gelecek nesillerimize inanıyoruz Tayyip Erdoğan bir tek otomobil yapabildi ama yaptı. Tayyip Erdoğan’ın yetiştirdiği nesiller, dünya için hangi arabaları yapacaklarını göreceksiniz. Bu bir bayrak yarışı. Dünyaya söyleyecek çok şeyimiz, yapacak çok işimiz var” dedi.

Bakan Soylu, POLSAN ve Havelsan’ın da çalışmaları ile biyometrik veri alan ve dijitalleştiren 7 ülkeden biri haline geldiklerini de ifade etti. Bakan Soylu’nun konuşmasının ardından piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu ‘Güneş Ülkesi Anadolu’yu çaldı. 5’incisi düzenlenen fuar 4 Şubat’ta sona erecek. – ANKARA

haberaydintepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu