Haber

Umman, Yemenli taraflar arasındaki ateşkesi yenilemek için Sana’ya bir heyet gönderdi

Yemen’de hükümet ile İran destekli Husiler arasındaki ateşkesi yenileme girişimlerini sürdüren Umman’ın, Husilerin kontrolündeki başkent Sana’ya son bir yılda ikinci kez heyet gönderdiği bildirildi. ay.

Husi bağlantılı E-Mesira televizyonunun haberine göre Umman’dan bir heyet, Yemen’deki krize ilişkin son gelişmeleri Husi yetkililerle görüşmek üzere Sana’a geldi.

Umman heyetine Husi müzakere ekibinin lideri ve sözcüsü Muhammed Abdüsselam eşlik etti ve daha fazla bilgi verilmedi.

Husiler müzakere heyeti başkanı Abdus Salam, Umman heyetinin 25 Aralık 2022’de Sana’ya yaptığı ilk ziyareti Al-Masire’ye değerlendirdi.

Umman heyetinin Husilerin lideri Abdulmalik Bedreddin el-Houthi ve diğer Husi yetkililerle bir araya geldiğini kaydeden Abdus Salam, “Görüşmeler verimli geçti ve krizin çözümüne yönelik fikirler ortaya atıldı.” Sözlerini kullandı.

Umman heyetinden veya Yemen hükümetinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yemen’deki kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye kuvvetler veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve ateşkesin daha sonra iki kez uzatıldığını duyurdu. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim’de sona erdi.

seydilerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu