Ekonomi

Malatya’da hasarlı araçlar sahiplerini bekliyor

Depremde binaların altından kayan ve makul alanlarda toplanarak sahiplerine teslim edilmeye çalışılan araçların marka ve modellerini belirlemek zor.

Bu araçların kimisi 2’ye 3’e bölünmüş, kimisinin içi dışı molozla dolu.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen 11 ilin kapsamına giren Malatya’da enkaz altında kalan ve hasar gören otomobiller kayyum otoparkına götürüldü.

Enkazdan çıkarılan hurda araçlar sahiplerini bekliyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde çok sayıda konut ve iş yerinin yıkıldığı kentte, enkaz altından çıkarılan araçlar da çekiciyle alınarak otoparka götürülüyor.

Araçların sahiplerine ulaşılmaya çalışılıyor.

Polis ekipleri, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından tahsis edilen kayyum otoparkına getirilen araçların sahiplerine, Türkiye Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’nın şirin işletmecileri aracılığıyla ulaşmaya çalışıyor.

Bugüne kadar 100 adet araç sahiplerine teslim edildi.

Otoparkta bulunan hurdaya dönen ve kimliği belirlenemeyen araçların drone ile görüntülendiği şasi numaralarından yola çıkan gruplar, bugüne kadar 100 adet aracı sahiplerine teslim etti.

Otoparkta üst üste veya sıra halinde dizilirler.

Zaman zaman iş makineleri yardımıyla araçlar bulundukları yerden özenle çıkarılıp, polis nezaretinde çekiciye yüklenerek otoparkta üst üste veya üst üste diziliyor. getirilirler.

“Binaların altındaki araçların tamamında beton moloz var”

Bazen araçların hangi model olduğunu anlayamazlar.

Enkazdan çıkarılan araçların tanınmaz hale geldiğini ve zaman zaman araçların hangi model olduğunu kendilerinin bile anlayamadıklarını belirten Kurt, şöyle konuştu:

Enkazdan çıkan araçları arkadaşlarımız çekiyor. Enkaz alanlarında kazı çalışmaları devam ediyor. Başlarında nöbetçi polis arkadaşlarımız var. Enkazdan çıkarılan araçlar uygun bir alana bırakılıyor. Daha sonra araçları çekicilerimize yükleyerek kayyum otoparklarımıza getiriyoruz. Çekici ile getirdiğimiz araçlar çok tanınmaz durumda. Araçların yüzde 90’ı hurda. Bazen araçların yanına gittiğimizde bile hangi marka olduklarını anlayamıyoruz. Bugüne kadar 300’e yakın aracı kayyum otoparkına çektik. Yaklaşık 100 tanesi bulundu.

Araçlar sadece Polis Güçlendirme Vakfı çekicileri ile çekilebilir.

Kurt, enkaz altında kalan araçları resmi olarak sadece Polis Teşkilatı Vakfı’nın çektiğini sözlerine ekledi.

Traktör operatörü Ersin Taşkıran da kaza yapan araçlar kaldırılır kaldırılmaz olay yerine gelen araç sahiplerinin duygusal anlarına şahitlik ettiklerini söyledi:

Biz enkazda araçları dorselere yüklerken, sahipleri genellikle enkazda oluyor. Enkaz altından çıkan araçlarda büyük hasar oluştu. Sıradan vatandaşlar araçlarını o halde görünce duygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu