Teknoloji

Elektronik sertifika sayısı 7,2 milyonu aştı

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2022 yılının son çeyreğine ait bilgilere göre e-imza sayısı 6,4 milyona, taşınabilir imza sayısı ise 860 bine ulaştı. Toplamda 7,2 milyon elektronik sertifika oluşturuldu.

BTK, 2022 Dördüncü Çeyrek Piyasa Verileri Raporunu yayınladı. Üretilen elektronik imza sayısı 6 milyon 409 bin 516’ya yükseldi. Mobil imza sayısı ise 860 bin 500’e ulaştı. Toplamda 7,2 milyon elektronik sertifika oluşturuldu. 2022 yılının üçüncü çeyreğine göre e-imza sertifikası sayısı yüzde 4,3, taşınabilir imza sertifikası sayısı ise yüzde 3,2 arttı. Düzenlenen toplam sertifika sayısı bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,2 arttı.

Kamudan özele, bireyden işletmeye

2005 yılında e-imza yasasının çıkmasıyla başlayan e-dönüşüm süreci ile ıslak imzadan kaynaklanan zaman kayıplarını ve kağıt kullanımından kaynaklanan israfı büyük ölçüde azalttıklarını belirten E-GÜVEN Genel Müdürü İlker Türkoğlu, “E-imza artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Kamudan özel sektöre, bankacılıktan e-ticarete, kurum içi sözleşmelerden ihale süreçlerine kadar tüm işlemlerde kullanılmaktadır. BTK verileri, e-imza ve mobil imzayı tasarruf, kolaylık ve hız gibi avantajlarla her geçen gün daha fazla kişinin kullandığını gösteriyor.” söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu